ارتباط با کارشناس فروش

021-62 99 96 97

چینیران

اندازه و ابعاد کانتینر و ظرفیت های آن

ابعاد کانتینر و ظرفیت آن

ابعاد کانتینر و ظرفیت های آن برای حمل و نقل کالا

هرگاه صحبت از حمل کالا به صورت زمینی و یا دریایی به میان باشد، اولین چیزی که به ذهن ما میرسد ابعاد کانتینر و ظرفیت های آن است. ابعاد کانتینر و ظرفیت کانتینر تعیین کننده محدوده مجاز حمل کالای شماست. پس از این رو در شناخت انواع کانتینر و مشخصات هر کدام، اولین قدم در خصوص حمل کالاست.

اولین قدم برا حمل دریایی انتخاب کانتینر مناسب است و این امر در پایین آمدن هزینه های حمل بسیار تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به عمده واردات کشور ایران از کشورهای جنوب شرق آسیا به ویژه کشور چین  و نگاهی به آمار گمرکات کشور از باب ورود کالا به آمار 80 درصدی در خصوص واردات دریایی خواهیم رسید، که بیش از 75 درصد این واردات نیز به صورت کانتینری بوده است.

در این مقاله قصد داریم با ارئه مطالب مهم و کاربردی در خصوص ابعاد کانتینر و ظرفیت های آن و انتخاب کانتینر مناسب، سهم اندکی در تجارت شما تجار گرامی ایفا کنیم.

 

انواع کانتینر

کانتینر کالای خشک (NORMAL CONTAINER)

کانتینر کالای خشک
کانتینر کالای خشک

پر کاربرد ترین نوع کانتینر که در دنیا به نام کانتینر استاندارد نیز معرفی میشود. این نوع کانتینر معمول‌ ترین و پرکاربردترین کانتینر به شمار می‌آید. همان‌طور که از نام آن مشخص است جهت حمل‌ و نقل هر نوع کالای خشک می‌توان از این مدل استفاده نمود.

کانتینر یخچال دار (REFRIGERATOR CONTAINER)

کانتینر یخچال دار
کانتینر یخچال دار

کانتینر یخچال دار معمولا برای حمل مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع کانتینر دارای دیواره و جنسی دوجداره است که در آن از یک سیستم خنک‌کننده متحرک و یا ثابت استفاده می‌گردد و برای حمل‌ و نقل محموله‌های فاسد شدنی نظیر مواد غذایی کاربرد فراوانی دارد. جهت خنک‌ کردن کانتینر شیوه‌های مختلفی مانند استفاده از گاز یا مایع خنک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چند روش مایع‌ خنک‌کننده گران‌ تر بوده و کاربرد کمتری دارد.

<< چینیران شما را در تمامی مراحل خرید کالا، حواله یوان چین، حمل کالا و ترخیص کالا از چین همراهی خواهد نمود >>

کانتینر رو باز (OPEN TOP CONTAINER)

کانتینر رو باز
کانتینر رو باز

در این نوع کانتینر امکان حمل بارهایی که ارتفاع بیشتری دارند فراهم است. این نوع کانتینر دارای دیواره‌ای از جنس استیل موج‌دار و کف چوبی است اما سقف فلزی نداشته و به جای آن از یک نمونه پارچه کرباسی برای پوشش مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانتینر رو باز جهت حمل کالاهای خشک ولی با بسته‌بندی نامشخص نظیر شن، ماسه و یا حبوبات استفاده می‌شود.

کانتینر پهلو باز (OPEN SIDE CONTAINER)

کانتینر پهلو باز
کانتینر پهلو باز

این نوع کانتینر برای حمل کالاهایی مناسب است که حجم بالایی دارد و باید با لیفتراک داخل کانتینر قرار بگیرد. این کانتینر درب آن از سمت یک یا دو طرف پهلوی باز می‌شود. و بیشتر برای محموله‌های بزرگی که امکان بارگیری طولی آن‌ها وجود نداشته و توسط لیفتراک یا جرثقیل از بغل بارگیری می‌گردند، مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله مزیت‌های کانتینر پهلو باز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • قابلیت استفاده از حداکثر حجم کانتینر
  • آسان‌تر شدن بارگیری و در کمترین زمان
  • امکان قرارگیری کالاهای over size در کانتینر

کانتینر تهویه دار (VENTILATE CONTAINER)

کانتینر تهویه دار
کانتینر تهویه دار

این نوع از کانتینر بیشتر برای حمل مواد غذایی همچون دان قهوه استفاده میشود. برای جلوگیری از فساد و خرابی برخی از محموله‌‌ها نیاز است که از کانتینرهای تهویه دار استفاده شود. نمونه بارز آن قهوه و لوبیا است که جهت حمل‌ و نقل آن از این نوع کانتینر به کار می‌رود طوری که کانتینر تهویه دار را کافی کانتینر (coffee container) نیز می‌گویند.

ابعاد کانتینر

ابعاد یک کانتینر برحسب فوت مشخص می شود. کانتینرها دارای اندازه های 10، 20، 30 و 40 فوت هستند که رایج ترین آنها کانتینر 20 فوت و 40 فوت می باشند. البته توجه داشته باشید در حال حاضر از کانتینرهای 45 فوتی در خطوط کشتیرانی استفاده می شود.

طبقه بندی کانتینر از لحاظ ابعاد

  • کانتینر 10 فوت

  • کانتینر 20 فوت

  • کانتینر 40 فوت

  • کانتینر 40 فوت High Cube

هر چند که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از کانتینر 20 و 40 و 40 های کیوب استفاده میکند.

  کانتینر 20 فوت کانتینر 40 فوت کانتینر 40 های کیوب
طول 5.89 متر 12.03 متر 12.03 متر
عرض  2.35متر 2.35 متر 2.35 متر
ارتفاع 2.39 متر 2.39 متر 2.69 متر
وزن قابل بارگیری 22.000 کیلوگرم 25.000 کیلوگرم 26.500 کیلوگرم
حجم کلی 33.2 متر مکعب 67.74 متر مکعب 76.3 متر مکعب
حجم قابل بارگیری 26 متر مکعب 56 مترمکعب 65 متر مکعب

شرکت چینیران با تجربه ای 15 ساله در زمینه خدمات حمل و نقل، بهترین خدمات حمل و نقل هوایی و دریایی را به شما تجار عزیز نوید میدهد. فقط کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و از آخرین قیمت کانتینر از چین به ایران مطلع شوید.

سوالات متداول

ابعاد کانتینر 40 فوت های کیوب چگونه است؟

از نظر ابعاد کانتینر 40 فوت High Cube کاملا مانند کانتینر 40 فوت معمولی است، اما با این تفاوت که کانتینر های‌کیوب 30 سانت بلندتر است. این کانتینر دارای 12 متر طول، 2.33 متر عرض و 2.63 متر ارتفاع می باشد.

چه کانتینری برای من مناسب است؟

بسته به نوع ماهیت کالا و حجم و وزن بار امکان انتخاب بهترین نوع کانتینر میسر می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در انتخاب کانتینر با کارشناسان چینیران تماس بگیرید.

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.