ژوئن 16, 2021

منوی بالا خود را از منوهای وردپرس انتخاب کنید
  • whatsapp
ترخیص

مراحل ترخیص کالا از گمرک چیست؟

ترخیص کالا به‌منظور ارائه کالاها و اجناس به گمرک و آزادسازی آن‌ها برای واردکننده یا صادرکننده انجام می‌شود. در این صورت کالا از حالت قاچاق خارج‌شده و جنبه قانونی پیدا می‌کند. در فرآیند ترخیص کالا چندین مرحله طی می‌شود که ازجمله آن آماده‌سازی، ثبت‌اسناد واردات یا صادرات کالا به شکل فیزیکی یا الکترونیک، محاسبه وجوهی همچون سود بازرگانی، حقوق گمرکی، مالیات، مأخذ تعرفه گمرکی و تسهیلات ارائه‌شده توسط دولت به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا و … صورت می‌گیرد…

در اکثر کشورها کارگزاران گمرک و حق‌العمل کاران، در زیرمجموعه فعالیت حمل‌ونقل بین‌المللی کالا فعالیت می‌کنند. خطوط کشتی‌رانی، واردکنندگان و صادرکنندگان و تجارت‌های مستقل به‌طور عمده کارفرمایان حق‌العمل کار گمرکی به شمار می‌روند و کشور ایران هم از این قاعده مستثنا نیست.

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید

اهمیت ترخیص کالا چیست؟

درزمانی که فرآیند ترخیص کالا صورت می‌گیرد، یکی از موارد ضروری، تعیین ارزش کالاهای ترخیص شده است. ارزش کالاها ازجمله اطلاعاتی است که یک ترخیص‌کار گمرک و یک تاجر باسابقه باید به آن توجه داشته باشد. در تمامی مراکز گمرک، در مرزهای کشور ارزش کالاها با قیمت‌های متفاوتی تعیین می‌شوند (که در سامانه TSC ارزش قابل جستجو است)

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید.

شرایط لازم جهت ترخیص کالا چیست؟

برای ترخیص کالا از گمرک باید مجوزهای لازم و کارت حق‌العمل‌کاری و کارت بازرگانی که توسط سازمان گمرک ایران صادر می‌شود، دریافت شود.

مراحل ترخیص کالا در گمرک چیست؟

1- تکمیل اسناد

2- ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL

3-پرینت اظهارنامه

4- دریافت کوتاژ و تعیین مسیر

مسیر سبز: صندوق

مسیر زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس و اخذ مجوزهای لازم

مسیر قرمز: ارزیابی و اخذ مجوزهای لازم و بررسی اسناد توسط کارشناس

5- ارزیابی کالا

6- اخذ مجوزهای لازم

7- کارشناس سرویس (مجازی)

8-اخذ 10% از کرایه حمل خطوط خارجی با نرخ ارز دولتی

9- صندوق

10- انبارداری

11- درب خروج

12-خروج کالا

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید

روند اظهار و ترخیص کالا به چه صورت است؟

تحت یک سیستم الکترونیکی، دیگر نیازی نیست که به بخش‌های مربوطه بروید و اسناد کاغذی ارائه دهید، چون دیگر تمام اسناد کاغذی از سیستم کامپیوتری شخص خریدار به سیستم ترخیص الکترونیکی گمرک انتقال داده خواهد شد.

عموماً روال اظهار و ترخیص شامل این ۴ مرحله زیر است:

  • ثبت اظهار

اولین مرحله از فرایند ترخیص کالا از گمرک تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت آن در سیستم گمرک به‌صورت آنلاین هست. نوع کالا، کمیت، علامت تجاری، فنی، مدل، ارزش و وزن کالا ازجمله اطلاعاتی است که در زمان ورود کالاها به گمرک به آن‌ها توجه می‌شود. حال چه قبل از ورود محموله و چه بعدازآن، شرکت کشتیرانی گزارش ورود و اطلاعات را به گمرک می‌دهد. اگر هیچ خطا و مشکلی پیش نیاید، اعلامیه ورود کشتی یا هواپیما توسط سیستم الکترونیکی گمرک، شماره اعلامیه ورود به شرکت کشتیرانی و حمل‌ونقل داده می‌شود. وقتی‌که محموله به بندر رسید واردکننده یا ترخیص‌کار اظهارنامه را به سیستم الکترونیکی گمرک می‌دهد. کوتاژ به معنای ثبت اظهارنامه واردات یا صادرات کالا در گمرک است که برای هر اظهارنامه ثبت‌شده، به آن یک شماره اختصاص داده می‌شود، به این شماره کوتاژ گفته می‌شود.

  • بررسی و تأیید اظهارنامه

مرحله دوم چک کردن و تائید اعلامیه و اسناد دیگر توسط واردکننده است. بازهم سیستم الکترونیکی گمرک اطلاعات داده‌شده را اعتبار سنجی می‌کند و در عرض چند ثانیه شماره اظهار را به شما می‌دهد و شما پرداخت الکترونیکی را انجام می‌دهید.

  • پرداخت عوارض و مالیات واردات

مرحله سوم پرداخت عوارض و مالیات درخواست شده است که دو راه برای پرداخت عوارض و مالیات گمرکی وجود دارد: پرداخت به‌صورت فیش بانکی و یا پرداخت به شکل الکترونیکی.

در کنار اطلاعات، برخی اسناد و مدارک نیز باید به اداره گمرک تحویل داده شود.

ازجمله گواهی بهداشت که برای مواد غذایی و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی ضرورت دارد.

 در کنار آن می‌توان از فاکتور خرید نیز نام برد که قیمت خرید کالاها را نشان می‌دهد.

 ارائه پکینگ لیست، مانیفست و بارنامه نیز از دیگر مدارک لازم جهت ارائه به گمرک است.

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید.

تطبیق اسناد در گمرک به چه صورت است؟

اداره گمرک به‌منظور تعیین ارزیاب باید تمامی اسناد و مدارک دریافتی از سوی متقاضیان و تاجران را به‌دقت بررسی کرده و سپس آن‌ها را جهت ارزیابی و کنترل کالا با اسناد و صدور صورتحساب به قسمت حسابداری ارائه دهد.

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید

اسناد لازم برای ترخیص کالا چیست؟

در پنجره واحد تجاری فرامرزی در زمان اظهار کالا در رویه واردات، بارگذاری بارنامه، ترخیصیه، قبض انبار، پرفرما، پکینگ لیست، فاکتور و گواهی مبدأ الزامی است و صرفاً برای این سه سند، محلی برای بارگذاری در نظر گرفته‌شده است.

برخی از اظهارکنندگان تمامی اسنادی را که ممکن است کارشناس در زمان بررسی اظهارنامه از آن‌ها مطالبه کند به همراه این سه سند ضروری اسکن و بارگذاری می‌کنند.

سؤال اینجاست که اگر این اسناد ضروری هستند چرا محلی برای بارگذاری آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و اگر ضروری نیستند چرا یک‌بار باید خروج از صف توسط کارشناس صورت پذیرد؟

اصل اسنادی که باید به اظهارنامه ضمیمه شوند عبارت‌اند از:

الف کالای ورودی:

** اسناد خرید

** اسناد حمل (تصویر تصدیق شده سند حمل توسط شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی)

** ترخیصیه

** قبض انبار

 مجوزها و گواهی‌های لازم:

اسناد بانکی (درصورتی‌که کالا از طریق نظام بانکی واردشده باشد)

گواهی مبدأ

صورت عدل بندی (در صورت یکنواخت نبودن کالا)

و سایر اسنادی که گمرک در اجرای قانون یا سایر قوانین ضروری بداند.

ضمیمه نمودن سند حمل و ترخیصیه برای کالای ورودی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به سرزمین اصلی که در منطقه معامله‌شده یا قبض انبار آن تبدیل‌شده است ضروری نیست.

تبصره 1 – در موارد استثنایی که تسلیم یک یا چند سند به‌جز ترخیصیه، موافقت بانک (درصورتی‌که کالا از طریق نظام بانکی واردشده باشد) و مجوزها و گواهی‌های لازم میسر نباشد، با تشخیص رئیس گمرک اظهارنامه قبول و به جریان گذاشته می‌شود.

ترخیص کالا منوط به ارائه تمامی اسناد و انجام کامل تشریفات گمرکی است.

تبصره 2 – در مواردی که کشور سازنده کالا احرازشده و محصول کشورهای ممنوع المعامله نبوده و مشمول تعرفه‌های ترجیحی و محدودیت‌های مقداری نگردد، با تشخیص گمرک ایران ارائه گواهی مبدأ ضروری نیست.

تبصره 3 – در مورد اشخاص حقوقی چنانچه تنظیم و تسلیم‌کننده اظهارنامه غیر از صاحب کالا باشد، شخص یادشده (کارمند شخص حقوقی) باید دارای وکالت رسمی و معرفی‌نامه (بر اساس متنی که گمرک ایران اعلام خواهد کرد) برای ترخیص کالا باشد و برگ وکالت رسمی و معرفی‌نامه یا تصویر آن‌ها ضمیمه باشد و در برگ وکالت‌نامه رسمی حدود اختیارات وکیل تعیین‌شده باشد و درصورتی‌که ترخیص کننده کارگزار گمرکی باشد، نامبرده دارای وکالت‌نامه رسمی‌ باشد.

معرفی‌نامه رسمی مؤسسات دولتی در مورد کالای متعلق به آن‌ها و معرفی‌نامه سفارتخانه‌ها با گواهی وزارت امور خارجه نسبت به کالای متعلق به سفارتخانه‌ها به‌جای وکالت‌نامه رسمی پذیرفته خواهد شد.

تبصره 4 – در مواردی که صاحب کالا شخص حقیقی باشد، قبول اظهار کالا صرفاً از طریق وی یا کارگزار گمرکی دارای وکالت‌نامه رسمی و کارت کارگزار گمرکی معتبر امکان‌پذیر است.

ب کالای صدوری:

** قبض انبار (در صورت تحویل کالا به انبارهای گمرکی)

** مجوز ارزیابی در خارج از اماکن گمرکی (حسب مورد)

** سیاهه فروش (فاکتور)

** فهرست عدل بندی (در صورت یکنواخت نبودن کالا)

** گواهی‌ها و مجوزهای قانونی (در صورت شمول)

** تصویر پروانه ورود موقت برای پردازش یا پروانه ورود قطعی برای تعیین مواد وارداتی به‌کاررفته در کالای صادراتی (حسب مورد)

**و سایر اسنادی که گمرک در اجرای مصوبات مراجع صلاحیت‌دار ضروری بداند**

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید.

صدور پروانه ترخیص کالا

پروانه ترخیص به کالاها جنبه قانونی می‌بخشد. همچنین شماره و کد شناسایی نیز در این مرحله تعیین می‌شود. باوجوداین کد بر روی محصولات و کالاها، می‌توانند در هرکدام از بازارهای کشور عرضه شوند. ضمن اینکه هیچ پیگیری قانونی متوجه تاجران نخواهد بود.

در ادامه پیگیری‌ها شامل موارد ذیل است

1- پیگیری اسناد در دفاتر تعرفه و ارزش جهت اختلافات تعرفه‌ای و تفاوت ارزش (کسر دریافتی و یا بیش‌بود ارزش)

2- تعیین تعرفه (انوانتر) در دفتر تعرفه گمرک ایران به‌صورت کتبی

3- ثبت ارزش صادراتی کالا در سی دی ارزش گمرک ایران

4- پیگیری و اخذ مجوزهای وارداتی و صادراتی، اختلافات در واردات کالا و ممنوعیت‌های گمرکی، در دفاتر واردات و صادرات

5- شرکت در کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و اخذ نتیجه نهایی

6- شرکت در کمیسیون تجدیدنظر

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید.

هزینه ترخیص کالا از گمرک چه میزان است؟

هزینه ترخیص کالا می‌تواند شامل هزینه انبارداری، باربری، تخلیه، تعرفه آزمایشگاه، بارگیری، بدرقه کالا، کارشناسی کالا و غیره… باشد که از صاحب کالا (نماینده آن) در هنگام ترخیص کالا دریافت می‌گردد.

هزینه‌های گمرکی ذکرشده به‌صورت مجزا از حقوق ورودی وصول می‌گردد. حقوق ورود کالا جهت ترخیص کالا 5% ارزش گمرکی که به‌اضافه سود بازرگانی است که سازمان گمرک ایران مسئولیت وصول آن را به عهده دارد و جهت رویه واردات قطعی کالا وصول می‌نماید.

ترخیص انواع کالا از گمرک از یکی از خدمات شرکت حمل نقل بین‌المللی چینیران است و ما آماده‌ایم با بهره‌گیری از تیم تخصصی و باتجربه ترخیص کالا خود به بهترین نحوه ممکن و با سرعت و دقت بالا کلیه خدمات گمرکی و بازرگانی بازرگانان و تجار محترم را بر عهده بگیریم.

ازجمله خدمات شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی چینیران می‌توان به مشاوره امور گمرکی و بازرگانی، تهیه و تنظیم اسناد و مدارک بازرگانی و بانکی، ثبت سفارش انواع کالاهای تجاری، پیگیری دعاوی حقوقی گمرک و مشاوره درزمینه حل اختلافات میان گمرک و صاحبان کالا اشاره کرد.

برای اطلاع از آخرین تغییرات در قوانین گمرکی و مشاوره تخصصی در خصوص حمل و ترخیص کالا با شماره 66754666 تماس حاصل فرمایید.